Oldalak

2018. február 13., kedd

A nagyon várt

 Annak idején, amikor először jelent meg a Régimódi történet, rajongtam érte. Aztán egy bogaras gimnáziumi magyar tanárnő pletykás könyvnek minősítette, döbbenetemre. Megdöbbentem, mert azért írtak már családregényeket/történeteket előtte is a világirodalomban, s a történetet semmiképpen nem pletykának éreztem. Annak ellenére, hogy mélyen leásott családjuk múltjában. Szabó Magda, akinek a nevét írhatnám ide csupa nagy betűvel is.

Évekig próbáltam jó leány lenni, megfelelni. Évtizedeknek kellett eltelnie, míg mertem vállalni magam olyannak, amilyen vagyok, s ne mások elvárásai szerinti ember legyek. Vállalva a magányt, a kiközösítést.(S 65 évemmel még máig nem tudom/merem bevállalni magam teljesen, a gyengeségeimmel.)

Újabb családregény került elém ( http://www.maszol.ro/index.php/kultura/86325-elt-nt-asszonyok-nyomaban-gerloczy-marton-iroval-beszelgettunk), s végre hozzám is. Nagy várakozás  után kezdtem el olvasni.


Családtörténet, asszonysorsok, híres és erős/erőszakos férfiak árnyékában. Árnyékban, mert nem tudtak, nem mertek kitörni, míg el nem érkezett az a nemzedék, aki váltott. Nők nemzedékei a nagy Magyarország határain belül, de országhatárokon belül és túl, ahogy az élet, háború, vagy a kényszer szülte határok követelték, kényszerítették. S mellettük ott voltak a férfiak, többféle rendű és rangú és nemzetiségű, s nem utolsó sorban a nagy költő, Áprily Lajos. S mikor hozzájutottam beszippantott, az utóbbi napokat vele töltöttem, éjszakába nyúlóan. Ott voltam Kolozsváron, Erdély falvaiban vagy városaiban, a pusztaszentgyörgyi házban, velük éltem. A lányokkal, az anyákkal, az öregedő asszonyokkal. A könyv azt hiszem nem csak egy család regénye, hanem az ország története is. Sokféle nemzetiségével, széttörésével, a háború poklával.

Ezek meg csak úgy...
Szabó Magda egyik regénye a hattyúnyakú teáskannával vagy csészével kezdődik. A Régimódi történet? Nem emlékszem, e könyv borítóján egy régi teáscsésze van.

Borsos Miklós életrajzát olvasva, ő is Erdélyből, Nagyszebenből indult. E regény főleg Kolozsváron játszódik.  Ott vannak a gyökerek, ott volt a könyv bemutatója.

Más.
S megjelent egy könyv: Magdaléna. A másik Für Elise nyomában, a folytatás lett volna, ha... most megpróbálták összerakni, meglévő töredékekből, írásrészletekből, stb.. Kíváncsi vagyok.

8 megjegyzés:

  1. Nagyon jól hangzik az asszonytörténet könyvedről írtak.Engem is érdekel,ki,hogyan élte,vívta meg a csatáit.
    Óvatosnak kell lennem, mert a könyveim alig férnek,sőt. Persze,van könyvtár.:)

    VálaszTörlés
  2. A Régimódi történetet volt szerencsém színházban látni. Persze más a könyv és más a színház, de Szabó Magda művei (minden formában) nálam a legmagasabb szinten állnak.

    Kíváncsi lennék, hogy folytatták a Für Elise-t...

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Nem, Szabó Magda a halála előtt azt nyilatkozta, hogy 3 hét kéne a lediktálásához, fejben kész. Elvitte magával.

      Törlés
    2. Állítólag volt két fejezet, vázlat, s összeszedték a műveiből, stb. ami erre az időszakra vonatkozott, s ebből próbálták összerakni. A könyv az ő nevén jelent meg, tehát nem szerkesztőkkel, stb. Kíváncsi vagyok mit hoztak össze?

      Törlés
  3. A Régimódi történet nekem is a kedvenceim közé tartozik. Méghogy "pletykáskönyv"!
    Jó olvasgatást neked! Jó is az, amikor nem tud az ember szabadulni egy-egy könyvtől, éjszakába nyúlóan olvasgatni!

    VálaszTörlés
  4. A Régimódi történetben egy szecessziós kancsó szerepel, amin hattyúk tollászkodnak.

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Akkor a hattyú stimmelt, érdekes az is teázással, kávézással, tehát tipikus női közös tevékenységgel kapcsolatos(az én szememben legalábbis)."Érdemes végül, már csak a couleur locale kedvéért is, odafigyelnünk a szöveggel tökéletesen rímelő címlapra, amelyen Schéfer Ida anyjának, azaz a szerző ükanyjának francia kávésfindzsája látható a japán Kaz Kameshima fotóján, aki Gerlóczy Mártonnal járt a régi helyszíneken." https://www.magyarkurir.hu/hirek/gerloczy-marton-konyverol

      Törlés
  5. Családtörténetek engem is mindig érdekeltek, nemrég olvastam újra az Édentől keletre címűt. Az Odescalchiak regénye, nem tudom, mi a címe. Leginkább a paraszti életről szólóak, Kiss Lajos A szegények élete vagy Gémes Eszter Mindig magam. Szabó Magda nálam minden mennyiségben.

    VálaszTörlés