Amikor még Február fagyos csizmái kopognak a hegyeken, s az öregedő tél önmagáról dúdol jeges nótákat a fenyőknek, lent a völgyekben megpuhul a szélhordta avar, és a mezőkön bogarászó varjak felnéznek a felhőkre, hogy valahonnan délről nem hoztak-e valami üzenetet.
Mert ilyenkor már van valami a levegőben, amitől elcsendesedik a fák orgonája, figyelve kihúzzák magukat az öreg bükkök, és a som rügyeit úgy csiklandozza valami belülről, hogy már alig férnek bőrükbe. Esténként puha köd leng a patakok ágya felett, különös vajúdó párát lehel a föld, amelytől megreszketnek az alvó lepkék bábbölcsőjükben, és álmosan fintorog a mókus meleg téli fészkében.
S ha felsüt a nap, nyújtózkodik az erdő. A fák korhadt ágakat dobnak le magukról, az utak kezdenek felszáradni, a szél a téli sziszegés helyett lágyabb suhogással fésüli az erdőt, s egy reggelen a bokrok alatt kinyitja ezer, fehér csillagszemét a hóvirág.
Fekete István - Az erdő ébredése (részlet)
Bodzától hoztam
Nagyon várom az erdő ébredését. Néhány hunyort láttam eddig és a mogyoró virágzik, hóvirágot még ott nem, csak szélvédett kiskertekben.
VálaszTörlésSzerintem úgy senki nem tud írni a természetről, mint Fekete István. Az első két sorból felismertem. Nagyon szeretem.
Ahogy elkezdtem olvasni az első sorokat, egyből ismerősnek tűnt a stílusa, ilyen ízes magyar nyelven csak egy valaki beszél, ill. ír, Fekete István, nagyon szeretem olvasni, több könyve megvan.
VálaszTörlésKöszönöm :)
VálaszTörlésCsodálatos idézet! Imádom Fekete István sorait! Ilyen szépen még (nekem) Wass Albert tud ennyire szívhezszólóan írni az erdőről, a természetről.
VálaszTörlésAnnyira szép tud lenni ez az egyszerű kis fehér virág, nagyon-nagyon szeretem :)
VálaszTörlésFekete István a természetről tán a legszebben írók egyike, ha nem legfőbbike. S ráismerni azonnal, annyira jellegzetes, ízes, érzelmekkel teli ahogy ír, s mélységesen ismeri amit bemutat. Szeretem őt, örülök, hogy ez a részlet elém került. A hóvirág pedig amilyen szerény azért annyira szép és kedves is, s nem is tudjuk hány száz fajtája is van. Néha kertészeti oldalakon, cikkekben előkerül.
VálaszTörlés